Upravit stránku
20. 06. 2022Domov pro seniory U Kostelíčka

Výletujeme – Statek Apolenka, Spojil.

Jezdíte rádi na výlety?  My rozhodně ano, jen k tomu v posledních dvou letech nebylo moc příležitosti a možností.  A protože se situace uklidnila, a bylo zřejmé, že i naši klienti by rádi někam „vyrazili“, uspořádali jsme pro ně výlet na statek Apolenka ve Spojile.

Náš domov má spoustu uživatelů a abychom si výlet užili co nejlépe a přitom „nevyděsili“ zvířátka, rozdělili jsme se do dvou skupin. Dne 2. 6. odjeli do Apolenky klienti s chronickým duševním onemocněním. Výletu se zúčastnilo 30 klientů z tohoto oddělení. Klienti oddělení D4 měli výlet dokonce celodenní, a tak si za asistence personálu v poledne opekli buřtíky, dali si „limču“ a ještě si mohli vyzkoušet své smysli, když po hmatu hádali, co je skryto v připravených dřevěných bedýnkách. „A co že to tam bylo?“ V bedýnkách jsme mohli najít, vajíčko, slámu, vlnu z ovečky nebo také jen hobliny.

Dne 16. 6. jela na výlet druhá partička z ostatních oddělení. Této části naší „výpravy do světa“ se zúčastnilo 22 seniorů.

V Apolence se nám v oba dva dny věnovaly dvě úžasné dámy. Provedly nás areálem Apolenky a povídaly o zvířatech, která u nich můžeme vidět. Se souhlasem těchto pracovnic jsme si mohli některá zvířata pohladit a také je trochu nakrmit. Klienti si mohli podrbat na hlavě či za uchem ovečky, kozy, oslíky, kravky, koně a velblouda.

Na statku jsme ještě viděli pávy, nosála, husu, kachny, želvy, andulky, zlaté bažanty, hrdličky, … a vlastně už ani nevím, jaká všechna zvířata Apolenka ještě chová. Mají jich opravdu hodně a pořád je na co koukat.

Velkým zážitkem byla možnost pohlazení si velblouda. Ten přišel do Apolenky z cirkusu, je na jedno oko slepý a je zde na zaslouženém odpočinku. Pohlazení jeho chundelaté hlavy bylo velmi nečekaným zážitkem.

Na statku chovají i krávy na mléko. „Víte, proč mají v Apolence tak dobré mléčné výrobky? Nevíte? Možná proto, že krmí kravky banány“. To není vtip. Toto jsme na vlastní oči viděli. Ošetřovatelé kravičkám donesli plnou bednu přezrálých banánů a ty je sluply jako malinu. Z mléka si sami vyrábějí jogurty, sýry nebo zákysy… Ty jsme si měla možnost v jejich nově otevřeném bistru Chlívek koupit.

V Chlívku to vůbec nevypadá jako v chlívku. Naopak, je to velmi krásný nový prostor a mají výborné občerstvení 😊. Klienti si v bistru pochutnali na výborné zmrzlině, palačinkách s ovocem, domácí limonádě či kávě. Vše venku v přírodě, v klidu a pohodě.

Doufám, že se nám brzy podaří zase někam na výlet vyrazit.

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti