Upravit stránku
22. 12. 2022Domov pro seniory U Kostelíčka
"Vánočkování".

K Vánocům patřilo, patří a patřit bude i pečení vánočky. Receptů a postupů na tu nejlepší vánočku je nepřeberné množství a každá rodina má ten svůj „nej“ recept. Protože se v našem domově snažíme, aby to u nás bylo co nejvíce rodinné a podobné tomu, jak to naši klienti znali z domu, rozhodli jsme se zavzpomínat na pečení vánoček a nějaké si upéct i u nás.

 

Připravit to správné vánočkové kynuté těsto není vůbec nic lehkého a vyžaduje buď pořádnou sílu v rukou nebo výkonného robota. Rukou máme na oddělení sice dost, ale síla v nich už trochu chybí, a tak jsme využili druhou možnost a poprosili v naší kuchyni o umíchání těsta v jejich „obřím“ robotu.  Pracovníci kuchyně nás nenechali ve „štychu“ a těsto nám připravili. Ono „umíchat“ těsto z více jak 12 kilo mouky by bez robotu ani nešlo 😊.

 

Těsto bylo hlaďoučké, měkoučké a voňavé. No prostě skvělé. Rozdělené do nadýchaných bochánků pak putovalo na všechna naše oddělení. Tam už čekaly připravené naše seniorky a aktivizační pracovnice a pustily se do „vánočkování“.

 

Kupodivu nikdo z nás neuměl plést vánočku naráz z 8 či 6 pramenů. Naše seniorky si však vzpomněly, jak se plete spodní patro ze 4 pramenů a pak už to šlo jako na běžícím páse. Někde se kromě vánoček pekly i kynuté pletené věnce a copy. Velikost vánoček byla také velmi rozmanitá, od malých až po „Titaniky“. Povedlo se vše a už při pečení se celým domovem linula krásná vůně. Na vánočkách si někde pochutnali hned odpoledne ke kávě a někde následující den při dopoledních vánočních setkáních na odděleních.

 

„Vánočkování“ si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.

 

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti