Upravit stránku
03. 04. 2023Domov pro seniory U Kostelíčka
Splněné vánoční přání - ZABÍJAČKA.

Dne 25. 3. 2023 se naši senioři dočkali a splnilo se jim vánoční přání – zažít pravou zabíjačku.

 

„A jak to všechno začalo?“ Když se nad touto otázkou zamyslím, tak vše začalo už na podzim 2022, kdy naši senioři přišli s přáním, zažít pravou zabíjačku. Někdo poprvé ve svém dosavadním životě a někdo znovu po mnoha a mnoha letech. Nejdřív jsme si s kolegyněmi říkaly, že to je sice velmi zajímavé přání, ale je pro domov z kategorie „sci-fi.

 

Jak se pomalu a jistě začaly blížit Vánoce, přemýšlely jsme, jak zařídit, aby i toto přání mohlo být splněno. Nakonec jsem si řekly, že to riskneme a zkusily využít nadační fond Českého rozhlasu - Ježíškova vnoučata. Přání bylo zveřejněno a my čekali a čekali. Více jak 14 dní se nic nedělo a my si říkali, že to asi nedopadne. Najednou zavolala redaktorka Českého rozhlasu Pardubice paní Drahomíra Bačkorová s tím, že by chtěla s našimi seniory natočit krátkou reportáž o jejich netradičním přání. Paní redaktorka přijela, reportáž natočila a  ta byla odvysílána nejen v Českém rozhlase Pardubice, ale i v Radiožurnálu. Dále byla reportáž zveřejněna na sociálních sítích. A pak se vše začalo“ hýbat“.

 

Kontaktovali nás ti, co je reportáž zaujala, a chtěli pomoci splnit přání našich seniorů. „A kdo to byl?“. V první řadě dobrovolní hasiči Přelovice, kteří byli hlavními aktéry celé zabíjačky a k tomu pěkná řádka sponzorů. Slovo dalo slovo, a nakonec jsem se domluvili, že je reálné přání splnit. Jen termín splnění přání trochu odložíme na dobu, až bude trochu tepleji. Celá zabijačka (vepřové hody) se nakonec uskutečnila v sobotu 25. 3. 2023.

 

Už celý týden před dnem „D“ byl plný příprav, telefonátů a „dolaďování“ detailů. Všichni se opravdu snažili, co mohli, aby to „klaplo“. Již v pátek přivezli hasiči z Přelovic nezbytné nástroje, stroje a nádoby – brutary, stoly, vály, necky, rozporku, hromady dřeva, … V sobotu ráno přijela parta hasičů a dalších dobrovolníků. Ti zatopili pod kotly, nachystali stoly, a začalo se krájet maso, vnitřnosti, „špejlovat“ střívka na jitrnice, loupat a krájet cibule, strouhat křen,  … vše běželo jak na drátkách. Cibule byla pořádná hromada a střívek se našpejlovalo na 130 jitrnic a minimálně 90 jelítek.

 

My měli pro „účastníky“ zabíjačky připravené  pohoštění - koláče, buchty, cukroví, kávu, čaj, nealko punč, limonádu a pivo.  Kolem desáté hodiny dopoledne už byl dvůr plný našich seniorů. Ti pozorovali „cvrkot“, dali si drobné občerstvení či poslouchali písničky, které jsme jim k tomu hráli. Kolem 12.00 hod. se nádvořím už linula vůně vařeného masa a o půl hodiny později už se začal servírovat ovar s křenem a chlebem. Pak následoval pravý zabíjačkový guláš, jitrničky, jelítka a večer jsme končili zabíjačkovou polévkou. To už na dvoře byli jen ti nejvytrvalejší. Ač se to nezdá, tak zabíjačka je pěkně časově náročná záležitost a je s ní spoustu práce.

 

Pro všechny to byl naprosto úžasný zážitek a kdo měl zájem, tak si ho i náležitě užil. Jídla i pití bylo dostatek a dobré nálady a sluníčka také.

 

Za všechny naše seniory i vedení domova tímto mockrát děkujeme všem, kteří se nějak podíleli na splnění tohoto netradičního přání. Díky patří: dobrovolným hasičům Přelovice, paní Sylvě Jiráskové, MUDr. Peřinové, manželům Veleckým, firmě Sportovnivyziva.cz, Volchem.cz, polsmetry.cz, řezníkovi panu Alešovi Pajtíkovi, paní Kláře Jelínkové, paní Bačkorové, všem kolegyním „volnočasovkám“, nadaci Českého rozhlasu – Ježíškova vnoučata a mnoha dalším, bez kterých by toto přání nebylo možné splnit.

 

Byli jste skvělí a bylo to skvělé 😊

 

Moc vám všem děkujeme!

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti