Upravit stránku
15. 05. 2023Domov pro seniory U Kostelíčka
Putování po Wroclavi.

Dne 12. 5. jsme mohli virtuálně s paní Pinkasovou navštívit polskou Wroclav, která je čtvrtým největším městem v Polsku. Podle jedné z pověstí získala Wroclaw své jméno po českém knížeti Vratislavovi I. V češtině se Wroclawi skutečně říká Vratislav 😊.

Paní Pinkasová pro nás měla připravenu spoustu krásných fotek Wroclavi.

Mohli jsme tak vidět secesní budovu wroclavského nádraží, Národní hudební fórum, nákupní galerii Jatka, most Piaskowy, most Tumski, katedrálu sv. Jana Křitele, katedrála sv. Máři Magdalény, Vratislavské divadlo, Granwaldski most nebo nejvyšší budovu ve městě – Ski Tower, který má 50 poschodí a je z ní krásný výhled na město. Prostřednictvím fotografií jsme navštívili i místní ZOO.

Další série fotek pak patřila specialitě Wroclavi a tou jsou trpaslíci. Tito trpaslíky najdete po celém městě a jsou symbolem odporu proti režimu. Nikdo přesně neví, kolik jich po městě je, ale dají se počítat na stovky.

Paní Pinkasová měla ke každé fotce spoustu informací, a tak jsme se dozvěděli i to, že typickým jídlem je Žurek. Což je polévka z chlebového kvásku a žitné mouky. Tato polévka by se dala přirovnat k českému kyselu. Dalším typickým jídlem jsou pak pirohy na všechny možné způsoby.

A co je velkým lákadlem pro děti? A možná že nejen pro ně? Kolejko – největší pohyblivá železniční maketa v Polsku. Kolejko tvoří více jak 200 m železničních kolejí, 15 vlaků s 62 vozy, 242 budov a 3 437 figurek. Vše je poskládáno do různých scén, které jsou propracované do nejmenšího detailu a prohlížením strávíte klidně i několik dní 😊.

Určitě se do Wroclawi vydejte a vše si prohlédněte na vlastní oči.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti