Upravit stránku
28. 03. 2022Domov pro seniory U Kostelíčka

,,Mwambaya – návrat do Keni"- autorské promítání filmu.

Chodíte rádi do kina? Naši klienti ano, ale v předcházejícím „covidovém“ období to nebylo možné uskutečnit.  Hledali jsem alternativu, jak tedy přinést kino přímo k nám do domova. Jedno české přísloví říká, „Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“. U nás se chtělo, a tak se způsob našel 😊.  Využili jsme nabídky pana Pavla Justicha s jeho autorskými filmy o Africe a životě pod tropickým sluncem. První promítání se konalo již průběhu roku 2021. Nyní 23.března 2022 měli naši klienti možnost shlédnout další krásný film: „Mwambaya – návrat do Keni".

Jde o smyšlený příběh Evropana, který chce pomoci škole v jedné bohem zapomenuté vesničce uprostřed Keni, ale cestou na místo se ztratí. Při putování potkává šelmy, je trápen hlady a žízní, až nakonec padne vysílením. Zdá se mu, že je napaden domorodými obyvateli a jeho život je ohrožen. Po dobu sledování dobrodružného putování savanou je možné vidět krásnou přírodu, zvířata Afriky, ale i ukázky ze života Masajů. Masajové jsou také ti, co našeho poutníka zachrání a pomohou mu dostat se do vesničky Sava. Celý příběh končí happy endem, kdy náš Evropan doputuje na místo včas a může pomoci zachránit místní školu před uzavřením. Spolu s dalšími dárci nakoupí pro místní školu potřebné vybavení a školní pomůcky. Škola je tak zachráněna a místní děti mohou dalších 5 let chodit do školy.

Pan Justich sám ve filmu hraje. Z natáčení a svého pobytu v Keni si dovezl i pravé masajské oblečení a vybavení. A tak při vstupu do našeho „kina“ čekal na klienty Masaj v domorodém oblečení a vybavení. Připadali jsme si tedy jak uprostřed Afriky. V průběhu besedy jsem se dozvěděli zajímavé informace o zvycích Masajů, o přírodě, o soužití člověka a zvířat, ale také o tom, že k životu a přežití někdy stačí opravdu jen málo.  Závěrem besedy nám pan Justich přislíbil, že zase brzy přijede a bude promítat další svůj film o Africe. Už se na to těšíme 😊.

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti