Upravit stránku
10. 11. 2022Domov pro seniory U Kostelíčka

I na malé cestě se dají zažít velká dobrodružství.

Dne 2. 11. 2022 si naši klienti mohli užít povídání paní Jany Pinkasové o jejím letním cestování. Paní Pinkasová si pro nás připravila poutavé povídání s množstvím fotografií z cesty po Chorvatsku, Slovinsku a Itálii. A bylo se na co koukat. Tolik krásných míst a úžasných památek v hodinu a půl dlouhém povídání jsme opravdu nečekali 😊.

Co zajímavého bylo možné na cestě potkat? Možná si řeknete, že v uvedených destinacích celkem nic, opak je pravdou. Paní Pinkasová nám povídala o spoustě krásných míst a o svých zážitcích z dovolené. Cestování vlastně začalo už u nás v Čechách v Mikulově, pak následoval delší přesun do Chorvatska. První větší zastávkou v Chorvatsku bylo starobylé město Pula. Po příjezdu na ubytování v Pula čekalo na naše cestovatele první překvapení. Ubytování spravoval řeholní řád, a tak je přivítala jeptiška. Ta, i přes svůj duchovní stav a věk (odhadem přes 70let), byla velmi moderní. Byla vybavena překladačem v „chytrém“ telefonu a vše hned překládala, ukazovala a sršela energií.

Pula je město s řadou antických památek. Mezi nejznámější patří jeden z největších římských amfiteátrů v Evropě. Víte, ale jaká byla jeho původní kapacita? Nestačili jsme se divit. Do arény se vešlo 23 000 osob. V Pule si můžete prohlédnout Vítězný oblouk, Chrám císaře Augusta nebo tzv. svítící giganty.

Velkou zajímavostí pro nás byla informace o tom, jak vypadá značení turistických tras v Chorvatsku. Od našeho se dost liší, ale i tak se dle něho dá vyrazit na túru 😊. Pinkasovi si vyšlápli pěšky do Lubenice. I zde bylo spousty starobylých památek. Dozvěděli jsme se, že v Lubenici žije aktuálně trvale jen 7 obyvatel.

Vyprávění nás také zavedlo na malinký ostrov Košljun. Zde žije sice jen osm řeholníků, ale je zde více jak 150 druhů hub a 485 druhů rostlin. Podobných zajímavostí bylo spousta.

Velmi krásné fotky má paní Pinkasová ze Slovinska. Slovinsko je turisty zatím méně oblíbené místo a je to velká škoda. No, možná to vlastně škoda není. Příroda si tím může zachovat svůj nedotčený ráz. Ve Slovinsku najdete např. jednu z nejkrásnějších jeskyní světa – Postojna Jama. Jeskyně je zpřístupněna již od roku 1819. Zmapováno je 24 km tras a pro turisty je k dispozici celých 19 km trasy. Částí jeskyně Vás pak povozí podzemní vláček. Nedaleko jeskyně stojí za návštěvu i Predjamný skalní hrad.

Takto bych mohla pokračovat ještě velmi a velmi dlouho. Paní Pinkasová dovezla na ukázku také pohledy, vstupenky či místní měnu.

Děkujeme za krásnou cestopisnou přednášku a těšíme se na další

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti