Upravit stránku
09. 05. 2022Domov pro seniory U Kostelíčka
Beseda o bylinkách a léčivých „pokojovkách“.

Dne 3.5.2022 nás navštívila paní Svatošová z organizace „Zelená louka, bylinková škola“ a povídala nám o bylinkách a pokojovkách, které je možné využít při různých zdravotních indispozicích.

Při besedě jsme nejen poslouchali, ale také ochutnávali odvary, maceráty nebo voněli k různým bylinkám.

Paní Svatošová nám připravila čaj z meduňky, kopřivy a jahodníku. Ukázala nám, jak si vyrobit sirup z rýmovníku nebo pampelišky. Výroba sirupu není vůbec složitá a konečný sirup chutná skvěle. Pro výrobu potřebujete jen zavařovací sklenici, cukr a dostatek bylinek. Do skleničky střídáte vrstvy bylinek a cukru. Vše je potřeba dobře pomačkat a pak už jen nechat na sluníčku pustit šťávu. A sirup máte hotový. Je možné ho užívat po lžičkách nebo si z něj vyrobit skvělou limonádu.

Při povídání nás seznámila se pokojovými rostlinami, kterými je možné léčit rýmu, angínu, migrénu nebo je použít jako „životabudič“ při pocitu únavy a oslabení.  

Víte o tom, že skvělým „životabudičem“ jsou i semínka kopřivy? Také jste si mysleli, že kopřivy se mají sklízet jen na jaře?  Využití semínek jsme nikdo neznal. Listy je skutečně vhodné sbírat maximálně do půlky května a pak už ne, ale semínka jsou k dispozici v následujícím období. Kopřiva je prostě léčivá po celou dobu svého růstu 😊.

Povídání bylo moc zajímavé a určitě si paní Svatošovou rádi pozveme znovu, aby nám prozradila zase nějaké zajímavosti ze světa bylinkaření. 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti