Upravit stránku
05. 04. 2022Domov pro seniory U Kostelíčka
Akademie třetího věku - Zábavná historie medicíny.

Víte kdy se poprvé objevily ortopedické vozíky? Jak se oživoval utonulý ve středověku? Co bylo v původní receptuře Coca Coly? 

Pokud nevíte, tak si z toho nic nedělejte, ani my to nevěděli: Nyní už odpovědi známe 😊. Jak jsme je získali? No přeci ve škole.  Sice to zní zvláštně, ale je to tak. Ano, připouštím, že jsme nebyli v úplně klasické škole, ale na přednášce Akademie třetího věku. Přednáška proběhla u nás v domově na oddělení D8. Při přednášce nás pan Šika provedl zábavnou formou historií medicíny. Umožnil nám nakouknout do dějin medicíny a s ní spojených oborů. Všichni jsme celou dobu přednášky velmi pozorně poslouchali a sledovali promítání spojené s tématem zábavné historie medicíny.

Víte kdy se tedy objevili první ortopedické vozíky? Hádáte tak 17-18 století? Tak to jste na velkém omylu. Ortopedické vozíky byly známy už v antice. Nevěříte?  Najděte si obrázek monumentu s vyobrazením bohyně Minervy. Zjistíte, že už ona je zobrazována na invalidním vozíku.

A co že to bylo v původní receptuře coca-coly? Byl to kokain. Čtete dobře. Původní nápoj na povzbuzení obsahoval kromě výluhu z colovníku také i kokain. Naštěstí se receptura velmi rychle změnila a dnes už v ní kokain nenajdete.

A jak se oživoval tonoucí? Nic příjemného a ani smysluplného to nebylo. Jako doporučovaná lékařská praktika oživování bylo využíváno foukání tabákového kouře do zadní části těla tonoucího.  Nevím, nevím, zda toto mohlo někomu pomoci. Ještě že jsou dnes užívány jiné medicínské postupy než ve středověku 😊.

Na přednášce jsme se dozvěděli spoustu a spoustu dalších zajímavostí a úsměvných historek z minulosti medicíny a těšíme se na další téma akademie – zábavná historie kriminalistiky, ale to zase až příště.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti