Upravit stránku

Sportovní dopoledne "Den s Jitřenkou"

Naši uživatelé vyrazili ve středu 27. 6. do Chrudimi na "Den s Jitřenkou". Akce byla pořádána v městském parku v Chrudimi. Uživatelé jeli do Chrudimi linkovým autobusem, cesta jim velmi utekla. Této akce se účastní každým rokem a velmi se těšili na připravený program a soutěžení. Po příchodu do parku uživatelé dostali kartičky na splnění sportovních úkolů. Soutěží bylo celkem 12. Chodili jsme od jednoho stanoviště k druhému, některé jsme museli občas hledat. Uživatelé do soutěží dávali všechno, a i když jim to nešlo, nevzdávali se. Navzájem se i povzbuzovali. Uživatelé si po nasbírání bodů ze soutěží vybírali drobné ceny a dostali i diplomy. Byli jsme se také podívat u stánku městské policie a záchranářů. Uživatelé, kteří mají za sebou kurz první pomoci, ukazovali záchranářům, jak se provádí resuscitace. Byli pochváleni, že mají vědomosti. U městské policie jsme si prohlídli vestu, zkusili si neprůstřelnou vestu (pouze jak je těžká), zkoušeli jsme dýchat do alkoholtestru. Všichni jsme tímto testem prošli s negativním výsledkem :). Uživatelé si poté koupili kávu nebo malé občerstvení a poděkovali jsme zaměstnancům Jitřenky za super akci a šli jsme na autobus.

Den dobrovolnictví - taneční vystoupení uživatelů

V pátek 22. 6. probíhal v Pardubicích "Den dobrovolnictví". Kolem třiceti organizací zde prezentovalo širokou škálu nejrůznějších dobrovolnických aktivit. Vzbudit zájem o tuto oblast je vhodné co nejdříve, a tak zde probíhaly ukázky možností práce v tomto oboru pro základní a střední školy. Zajímavým počinem byl také "Autobus evropské dobrovolnické služby", kde se zájemci seznámili s originální mobilní prezentací od odborníků v této činnosti po celé Evropě. Dozvěděli se také mnoho o možnostech provozování této bohulibé aktivity. Návštěvníci mohli zhlédnout i výstavu fotek a obrázků s popisky jednotlivých dobrovolnických činností. Naši uživatelé nemohli na podobné akci chybět. Rádi se prezentovali svým tanečním vystoupením s "Jarním pásmem". Doufáme, že příští rok budeme opět pozváni.

Výšlap na Kunětickou horu dne 20. 6.

Ve středu 20. 6. jsme se vydali na cestu s cílem uskutečnit výšlap na Kunětickou horu. Na výlet jsme se moc těšili, kvůli počasí jsme vyrazili ze stacionáře na autobus ráno kolem půl osmé. S sebou jsme měli připravený balíček s jídlem a z domova jsme si vzali pití. Nejenom, že jsme na Kuňku nakonec vylezli, ale také jsme měli příležitost projít si okolí hradu, podívat se do Perníkové chaloupky a pohladit si zvířata v podhradí. 

"Zrcadlo umění" a procházka do města dne 15. 6.

V pátek 15. 6. jsme se vydali do města na Třídu Míru, kde v rámci právě probíhajícího "Zrcadla umění" jsme zhlédli několik zajímavých "střípků amatérského umění". Zrcadlo umění je totiž nesoutěžní přehlídka jednotlivců i souborů, které nabízí každoročně bohatý program přehlídek koncertů, výstav, dílen i vystoupení. V Machoňově pasáži žáci Základní a praktické školy Svítání vystupovali se souborem Mlima Jua. Jejich bubnování a zpěv se nesl široko daleko. Kousek dál, na pódiu České pojišťovny, vystupovaly různé taneční a pěvecké soubory. Touto akcí jsme si společně zpestřili páteční dopoledne...

Návštěva VČD dne 15. 6.

V pátek 15. 6. navštívili uživatelé divadelní představení - klasickou pohádku o klukovi, který si vyrazí do světa a zvítězí nad drakem i hloupostí s názvem "O statečném kováři Mikešovi", Představení se jim líbilo a těší se na další návštěvu divadla.

Celodenní výlet uživatelů denního stacionáře do ZOO Dvůr Králové dne 14. 6.

Ve čtvrtek 14. 6. se naši uživatelé zúčastnilo dlouho očekávaného výletu do ZOO Dvůr Králové. Tato akce byla zprostředkována sponzorsky v rámci spolupráce s ČSOB Pojišťovnou a.s., která zajišťovala dopravu, stravu a průvodce po ZOO. Zájem o tuto akci byl velký, nakonec se výletu účastnilo 35 uživatelů, kteří měli příležitost strávit úžasné dopoledne. Jedna skupina uživatelů projela SAFARI truckem celou zahradu s komentovanou prohlídkou, druhá skupina imobilních či špatně mobilních uživatelů, kteří by se do trucku nedostali, nakrmili žirafy. Po projití zahrady nás čekal opravdu výborný oběd a závěrečná tečka s kávou. Všichni jsme si tento den moc hezky užili.....

Návštěva generální zkoušky Komorní filharmonie Pardubice dne 11. 6.

V pondělí 11. 6. 2018 mělo 6 zájemců - uživatelů v seniorském věku - příležitost navštívit generální zkoušku k červnovým abonentním koncertům Komorní filharmonie Pardubice. Na programu tentokrát byly slavné operní árie a scény. Uživatelé strávili příjemné dopoledne a do denního stacionáře se vrátili s neopakovatelnými hudebními zážitky. Dík patří Komorní filharmonii Pardubice.

Návštěva divadelního představení ve VČD dne 8. 6.

V pátek 8. 6. navštívilo pět uživatelů v seniorském věku, kteří projevili zájem, představení ve Východočeském divadle s názvem "Až na věky". Jednalo se o milostný thriller dvou propletených životů - novomanželů, kteří tráví líbánky v přístavním městečku na východě Anglie. Novomanželé jsou opojeni láskou a společnou budoucností a životními plány. Nicméně postupně v průběhu dvou jejich návratů na "místo činu" se odhalují jejich výhry, ale i nezdary a ztráty......

Jednodenní výlet imobilních uživatelů dne 7. 6. do KRNAPu

Ve čtvrtek 7. 6. se vypravili čtyři uživatelé, z toho tři imobilní, do Krkonoš s cílem navštívit KRNAP a "Stezku v oblacích" v Jánských Lázních. Cestu mohli uskutečnit za podpory DSS Slatiňany, který nám na plánovanou jízdu poskytl speciální automobil pro osoby imobilní. Jelikož bylo krásné počasí a cestovatelům zbyl čas, vyjeli společně lanovkou na Černou horu a prohlídli si z výšky nádhernou přírodu a okolí. Do Pardubic se vrátili všichni unaveni, ale spokojeni a šťastni.

Opékání špekáčků na zahradě denního stacionáře s hudebním programem - recitálem zpěvačky Evy Henychové

V úterý 5. června se na zahradě denního stacionáře konalo každoroční očekávané opékání špekáčků, na které byli pozváni i rodinní příslušníci a blízcí našich uživatelů. Dopoledne nám uteklo velmi rychle, v příjemné a uvolněné atmosféře. Počasí nám také přálo, všichni si opekli špekáček (někdo i dva), někteří ochutnali zákusek a dali si kávičku, v klidu si popovídali. Na závěr celé akce nám zazpívala na  přání lidové písně a písně ze své tvorby zpěvačka Eva Henychová.

Návštěva Základní a praktické školy Svítání dne 31. 5. 2018

Ve čtvrtek 31. 5. byli uživatelé pozváni na přátelskou návštěvu do Svítání, kde je čekal bohatý dopolední program. Na úvod si všichni zazpívali různé táborové písničky s kytarou. Potom následovala hra "špalíčkovaná", která spočívala ve shození co nejvíce špalíčků...Hlavním bodem programu bylo ale "hledání pokladu". Uživatelé hledali po zahradě schované kartičky, kde byl návod k tomu, kde poklad najdou. K velké radosti všech byl nakonec poklad nalezen. A co to bylo? Výborné muffiny s jahodami...Už se těšíme na další setkání - tentokrát u nás v denním stacionáři.

Přednáška o cestě do USA v denním stacionáři dne 31. 5. 2018 - pokračování

Ve čtvrtek 31. 5. 2018 se uskutečnila další plánovaná přednáška paní Matějíčkové o cestě do USA. Tentokrát jsme navštívili  New York, Chicago, ocitli jsme se u vodopádů Niagara Falls a v národním parku Yellowstone. 

Výlet do Slatiňan

V pondělí 28. května se senioři ze střediska Artura Krause 2371 rozhodli navštívit Slatiňany, kde strávili příjemné dopoledne procházkou po městě a návštěvou cukrárny.

Výstava kaktusů a sukulentů

V pátek 25. května navštívili senioři ze střediska Artura Krause 2371 výstavu kaktusů a sukulentů, kterou pořádali za organizační podpory Evropského spolkového domu pardubičtí kaktusáři a sukulentáři. Vystavili krásné a zajímavé rostliny ze svých vlastních sbírek, které se uživatelům líbili a některé z nich je i překvapili vlastní jedinečností, stejně tak získali zajímavé a nové informace o pěstování těchto rostlin.

Filmová projekce v multikině Cinestar dne 24. 5. - "Planeta Česko"

Ve čtvrtek 24. 5. se uživatelé opět vydali do Cinestaru, kde je čekal film o české přírodě s názvem "Planeta Česko". Tento unikátní film režiséra Mariána Poláka se od svého zrodu setkává se samými úspěchy. Přibližuje nám fascinující svět zvířat a rostlin, který existuje vedle nás zcela na dosah, ale pro nás je často neviditelný. V poutavě podaném filmovém zpracování se setkáme se vzácnými sysly, ledňáčky, užovkami, muflony, bobry a s mnoha dalšími živočichy. Režisér poukazuje i na to, že ničení přírodního prostředí je často jen zdánlivé, neboť tyto "zdevastované" prostory začnou obývat právě ohrožené druhy živočichů. Zážitek z promítání byl pro všechny velice působivý. Odnesli jsme si z něj mnoho nových a zajímavých informací.

Návštěva VČD - představení "Ulice plná kouzel" dne 23. 5.

Společně s uživateli jsme ve středu dne 23. 5. navštívili divadlo a zhlédli krásné představení s názvem "Ulice plná kouzel". Členové pražského divadla se nám představili s tzv. "černým divadlem". Představení pojednávalo o narození člověka, jeho vývoji od narození až k dospělosti, jeho zaměstnáním, koníčkům a láskám. Nakonec končilo stářím a smrtí. Celé představení bylo doprovázeno tanečními úsměvnými vsuvkami. Všem se toto představení líbilo.

Festival kozího smíchu - vystoupení uživatelů dne 19. 5.

V sobotu na kozí farmě ve Výškově, č. p. 29 proběhl další ročník Festivalu kozího smíchu. Jedná se o malý nezávislý festival, který představuje zájemcům uměleckou tvorbu všech žánrů. Pro rodiče s dětmi je tu tak bohatý doprovodný program. Zájemci zhlédli různá divadelní představení, hudební vystoupení kapel, mohli se účastnit workshopů a dílem. Již po několikáté jsme byli osloveni pořadateli akce, zda bychom přispěli i my se svou troškou do mlýna....konkrétně, zda bychom mohli doplnit program tanečním vystoupením našich uživatelů. Ani letos jsme nezůstali pozadu. Uživatelé v rolích andělů zapůsobili snad na každého v hledišti...tanec "Andělé" na hudbu Václava Neckáře sklidil opět velký úspěch.

Festival "Pod duhovými křídly" dne 21. 5. - vystoupení uživatelů

V pondělí 21. 5. se uživatelé účastnili dalšího ročníku festivalu "Pod duhovými křídly". Tuto akci pořádá Pardubický kraj ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením. O bohatý kulturní program se postaraly různé umělecké soubory poskytovatelů sociálních služeb. Ať už se jednalo o vystoupení taneční, hudební, či recitační, všechny návštěvníky náplň festivalu zaujala. Odměnou byl velký aplaus z hlediště. Jako diváci přišli vystupující povzbudit studenti odborných škol a také veřejnost. Naši uživatelé se prezentovali s tancem "Andělé". Byli oceněni velkým potleskem již během vystoupení. Na závěr čekalo všechny malé pohoštění. Budeme se těšit opět na příště. 

Přednáška o cestě do USA v denním stacionáři dne 17. 5.

Ve čtvrtek 17. 5. popovídala paní Matějčková o svých vlastních zážitcích, které prožila během cesty do USA. Seniorům ukázala krásné záběry, společně navštívili známá místa jako např. New York, Washington, Rio Grande, Grand Canyon a jiné. Bohužel se během dopoledne cesta, která trvala 35 dní ve skutečnosti, nedala stihnout, a tak budeme v cestování po amerických státech pokračovat někdy příště. 

Abilympiáda a účast uživatelů dne 17. 5.

Ve čtvrtek 17. 5. se naši uživatelé již tradičně účastnili Abilympiády, letos s tanečním vystoupením "Andělé", která probíhala v Tipsport aréně. Letos to je již 26. národní abilympiáda, kde soutěží lidé se zdravotním postižením v profesních i volnočasových aktivitách, např. ve fotografování, výrobě keramiky, cukrářství, košíkářství...Akci provázel bohatý doprovodný program. Uživatelé si po vystoupení prohlédli stánky s nabízeným zbožím, někteří si něco na památku zakoupili, nebo alespoň občerstvili.