Upravit stránku

Návštěva specializované ptačí ZOO z Dubé v denním stacionáři dne 7. 11. 2018

Ve středu 7. 11. 2018 přijela do denního stacionáře návštěva z Dubé - draví ptáci ze specializované ptačí ZOO, ve kterém se již téměř 30 let paní Věra Gilová stará o handicapované dravé ptáky, kteří následkem rostoucího dopravního ruchu, zhoršujícího se životního prostředí a také přístupu lidí z naší přírody mizí. Někteří dravci, kteří mají štěstí a přežijí, a jsou určitým způsobem handicapovaní díky zraněním autem, úrazem elektrickým proudem aj,, nacházejí právě v projektu specializované ptačí ZOO útočiště. Paní Gilová se snaží o blízký kontakt zvířat s lidmi, aby je lépe poznali a vytvořili si k nim kladný vztah. Někteří jedinci procházejí i speciálním výcvikem, pokud jsou na tom po zdravotní stránce dobře. Uživatelé byli z návštěvy nadšeni, mohli si pohladit sovy, orla a jestřába. Nakonec se dravci volně prolétli po zahradě denního stacionáře a bylo vidět, jak jsou výborně vycvičeni. Celá exhibice se všem uživatelům velmi líbila.

Komorní filharmonie Pardubice - návštěva generální zkoušky dne 5. 11. 2018

Senioři měli opět díky Komorní filharmonii skvělou a jedinečnou příležitost setkat se během generální zkoušky s klavírním mágem a poslechnout si krásný koncert, jehož programem byla například předehra k opeře Chovanština od M. P. Musorgijského anebo koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll od W. A. Mozart. Koncert byl vskutku velkým zážitkem, naši uživatelé byli velmi nadšeni a spokojeni. Děkujeme ještě jednou Komorní filharmonii za to, že seniorům nabídli účast na generálce koncertu, velmi si spolupráce ceníme.

Halloween v denním stacionáři a vystoupení kouzelníka Stanislava Jílka

Středa 31. 10. byla pro uživatele obzvláště zajímavá. V jednom dni se sešlo několik akcí. Dopoledne navštívil denní stacionář kouzelník Stanislav Jílek, který pobavil všechny uživatele svým zábavným vystoupením, do kterého "zatáhl" nejenom uživatele, ale také pracovníky denního stacionáře. Nechyběla ani kouzelníkova hrdlička Charlie, se kterou se mohli uživatelé seznámit a pohladit si ji. Na konci svého vystoupení některým uživatelům vyrobil z nafukovacích balónků zvířátka a jiné zajímavé předměty. Jeho návštěva udělala všem velkou radost a budeme se těšit na další setkání. Po vystoupení následovala halloweenská diskotéka a oslava Halloweenu. Někteří uživatelé si pro tuto příležitost obstarali i masky. Taneční rej si všichni moc užili, průběžně ochutnávali ze "strašidelného" pohoštění. Výzdobu si připravili společně s pracovníky, vydlabali několik dýní, pavouci nám lezli všude po stolech, všichni jsme to přežili....

Exkurze do skláren dne 30. 10. 2018 - Poděbrady

V úterý 30. 10. jsme se společně vydali na výlet do lázeňského města Poděbrady, kde jsme měli domluvenou exkurzi ve sklárnách. Cestou nám přálo počasí, svítilo sluníčko a bylo teplo. Stejně tak cesta vlakem nám utíkala dobře, uživatelé vybalili hned svačiny a začali hodovat. V Kolíně díky zpoždění vlaku jsme nestihli přestup, a tak jsme se šli podívat, jak vypadá kolínské nádraží zvenku. Po příjezdu do Poděbrad jsme měli chvíli čas, a tak jsme se vydali k pramenu, který jsme i ochutnali. Moc nám ovšem nechutnal. Sklárny jsme našli hned. Její prohlídka byla zajímavá. Viděli jsme staré i nové stroje, prošli jsme výrobou a sledovali brusiče. Na konci prohlídky jsme dostali malé dárečky na památku. Po prohlídce jsme se šli najíst do místní restaurace, kde jsme si objednali výborný oběd, po kterém jsme si udělali krátkou procházku po kolonádě, kde jsme také našli zajímavé květinové hodiny. Naši procházku jsme zakončili kávou a zákuskem. Poté byl čas návratu do Pardubic. Výlet jsme si moc užili a byli jsme všichni spokojeni.

Návštěva výstavy "Terakotová armáda"

V úterý 23. 10. 2018 se senioři zúčastnili zajímavé výstavy o nejstarší starověké civilizaci, která probíhá v Machonově pasáži. Úvodem sledovali asi půlhodinový dokumentární film o historii Číny před naším letopočtem, o praktikách pohřbívání císařů a i o výrobě samotných soch, jejichž výzkum výroby zaměstnal vědce z celého světa. Během prohlídky soch jsme si četli informace u jednotlivých exponátů a následně zakoupili brožurku k této zajímavé výstavě. Pro uživatele byla výstava hlubokým zážitkem a nepochopitelným divem světa.

Návštěva VČD dne 22. 10. 2018 - Maxipes Fík

V pondělí 22. 10. 2018 se skupinka uživatelů vydala do Východočeského divadla na představení "Maxipes Fík". Zájem o toto divadelní představení byl veliký, v divadle bylo mnoho dětí a dalších uživatelů jiných stacionářů. Našim uživatelům se představení velmi líbilo, především zpívané pasáže a také to, že se mohli společně s herci zapojit do samotného představení jejich různými výzvami. Uživatelé byli velmi spokojeni, cestou zpět do stacionáře si o svých zážitcích povídali a už se těší na další představení.

Přednáška dne 18. 10. 2018 v kavárně POHODA

Ve čtvrtek 18. 10. 2018 měli možnost ti uživatelé, kteří projevili zájem, navštívit kočičí kavárnu POHODA na Karlovině, kde jim bylo nabídnuto nejenom skvělé občerstvení, ale také přednáška s názvem "Kočka v dějinách". Strávili jsme tak příjemné dopoledne mezi kočkami v dobré náladě a těšíme se na další přednášku, která se bude konat pravidelně, jedenkrát za měsíc. 

Přednáška v denním stacionáři dne 17. 10. 2018 o včelách spojena s ochutnávkou

Ve středu 17. 10. 2018 proběhla v denním stacionáři přednáška o včelách, které se zhostil známý pardubický včelař p. Evžen Báchor a které se zúčastnili téměř všichni přítomní uživatelé denního stacionáře. Při poutavém vyprávění včelaře p. Báchora se dobře bavili a současně se také dozvěděli mnoho zajímavých informací ze života včel. Součástí přednášky bylo i promítání filmu. Následovala diskuze, do které se zapojili nejen uživatelé, ale také i zaměstnanci. Na závěr přednášky se konala ochutnávka a prodej medů, při kterém si každý mohl zakoupit to, co mu nejvíce chutnalo. Celá akce měla velký úspěch a děkujeme hlavně za ni panu Báchorovi a přejeme mu hodně spokojenosti a zdaru v jeho činnosti.

Návštěva leteckého muzea Jana Kašpara dne 16. 10. 2018

V úterý 16. 10. 2018 navštívili senioři letecké muzeum Jana Kašpara a tak měli příležitost připomenout si bývalou éru našeho prvního československého pilota Jana Kašpara a prohlédnout si letuschopné repliky historických letounů, modely a další zajímavé předměty, které k létání patřily. V expozici našli i originální vrtuli, která poháněla Blériot aviatika Ing. Jana Kašpara. Průvodce seznámil uživatele se začátky létání v Čechách a expozicí je provedl až k druhé světové válce. Návštěva leteckého muzea se uživatelům líbila. 

Návštěva stavební výstavy v IDEONu dne 5. 10. 2018

V pátek 5. 10. 2018 se skupinka uživatelů vypravila na stavební výstavu, která se konala v IDEONu a kam cestovali MHD. Před výstavou se byli ještě projít v Bubeníkových sadů, kde si užívali krásné podzimní počasí. Na výstavě se uživatelům především líbily stánky, kde měli dárkové předměty. Mužská část uživatelů nejvíce obdivovala vystavená auta a garáže. Dívky zase obdivovaly koupelny a vany. Uživatelé s radostí přivítali i možnost občerstvení v rámci výstavy. Všichni ochutnali malinovou limonádu a po obhlédnutí všech stánků se vypravili zpět do denního stacionáře. Po cestě si uživatelé mezi sebou sdělovali zážitky a po návratu do denního stacionáře porovnávali, kdo, co a kde dostal. Uživatelé i doprovod byli s akcí spokojeni a rádi si další podobnou akci zopakují.

Pochod s ČSOB Pojišťovnou dne 10. 10. 2018

Ve středu 10. 10. 2018 se uživatelé účastnili "pochodu" do Pohádkové zahrady v rámci sportovní akce ČSOB Pojišťovny, kdy se celkový počet ušlých kilometrů vynásobí počtem účastníků a pak se celkový počet kilometrů převede na peníze, které budou věnovány našemu zařízení. Děkujeme organizátorům, kteří s námi pochod absolvovali, za jejich podporu. 

Návštěva multikina Cinestar dne 9. 10. 2018 - "Malá čarodějnice"

V úterý 9. 10. jsme se opět vydali do multikina Cinestar na nové filmové představení německé produkce s názvem "Malá čarodějnice", na kouzelně zpracovanou pohádku, která nás zavedla do pohádkové říše čarodějnic. Příběh vyprávěl o mladé čarodějnici, která letěla i přes zákaz na každoroční slet čarodějnic, a to i přesto, že jí bylo pouhých 127 let a této události se ještě nemohla účastnit. Jako trest za tuto troufalost se musela za jeden mladá čarodějnice naučit celou knihu magických kouzel. Kdyby tento úkol nesplnila, hrozilo jí odebrání kouzelných schopností a už nikdy by se nemohla účastnit sletu čarodějnic. Po roce zjistila, že žádná z čarodějnic neovládá všechna kouzla, navíc svoje kouzelnické schopnosti nevyužívají v dobrém. Jelikož všechna kouzla nakonec ovládala nazpaměť pouze ona a byla hodná, spálila všechny knihy kouzel a všechny čarodějnice proměnila v žáby.

Film se všem moc líbil, v denním stacionáři potom nakreslili někteří uživatelé obrázky.

Taneční vystoupení uživatelů ve Svitavách

Ve středu 26. 9. 2018 se uživatelé účastnili 6. ročníku slavnostního udílení cen "Duhové křídlo 2018", které se konalo v Multikulturním centru Fabrika ve Svitavách. Na tuto akci byli vybráni z regionálního kola, které proběhlo v květnu v klubu ABC v Pardubicích. Smyslem akce "Duhové křídlo" je ocenit organizace a jednotlivce pracující v sociálních službách. Uživatelé vystupovali s tancem "Andělé", které bylo zařazeno na úplný začátek. Uživatelé byli odměněni velkým potleskem.

 

Exkurze za poznáváním výroby perníku dne 20. 9. 2018

Ve čtvrtek 20. 9. 2018 měli příležitost uživatelé - senioři, kteří měli zájem, navštívit  firmu JaJa ve Svítkově, která vyrábí zdobený perník, perníkové dezerty, minidezerty a další výrobky z cukrářské hmoty, stejně tak perníkové dorty, sváteční cukroví, české buchty aj. Přímo do výrobny perníku se bohužel senioři nepodívali, stejně tak z výkladu o firmě a výroby perníku se moc nedozvěděli, jelikož byli usazeni před samotným obchodem poblíž silnice a moc toho neslyšeli. Alespoň měli možnost ochutnat skvělé perníkové výrobky, v obchodě zakoupit dle svého výběru a chuti ještě další a nakonec se podívat do skleněných vitrín na vystavěné perníkové výrobky. 

Návštěva výstavy "Příroda východního Polabí" dne 20. 9. 2018

Ve čtvrtek 20. 9. 2018 se uživatelé vydali do města na výstavu do Východočeského muzea s názvem "Příroda východního Polabí". Názornou formou jsme se zde dozvěděli mnoho informací o přírodě, která nás obklopuje, ale nemůžeme ji vždy přímo vidět. V jednotlivých prosklených vitrínách byly nainstalovány zajímavé exponáty, a to buď zvířecí nebo rostlinné. Na informační tabuli vedle každé expozice si bylo možné přečíst podrobné informace. Výstava se uživatelům moc líbila.

Přednáška o kaktusech a cestování po Bolívii dne 19. 9. 2018

Ve středu 19. 9. navštívil denní stacionář kaktusář a cestovatel pan Václav Richter, který přišel přednášet o kaktusech a o cestování po Bolívii. Překvapil nás nejenom krásnými snímky kvetoucích kaktusů, ale také zajímavým povídáním o dobrodružným cestováním a podělil se s námi s vlastními zážitky a poučnými informacemi ze života obyvatelů, převážně Indiánů. 

"Hravé odpoledne v Apolence" dne 11. 9. 2018

V úterý 11. září proběhl v areálu příměstské farmy sdružení Apolenka další ročník "Hravého odpoledne v Apolence", který organizují neziskové organizace Pardubického kraje - KONEP. U stánků jednotlivých organizací byly pro děti a zájemce připraveny různé vědomostní soutěže, kvízy a poznávačky. U stánků Denního stacionáře Slunečnice si mohli všichni vyzkoušet tkaní na stolním stávku, stejně tak navlékání korálků dle předlohy. Někteří návštěvníci si mohli zapojit do výtvarných dílniček, nebo si nechat pomalovat obličej veselými motivy. Milovníci zvířat se mohli projet na koních, prohlídnout si stáje a jejich osazenstvo. Během akce také probíhala různá taneční vystoupení, kterých se účastnili i naši uživatelé a to konkrétně s "Jarním pásmem". Program byl bohatý a podívat se do Apolenky přišlo mnoho lidí, kteří měli příležitost nahlédnout do světa neziskových organizací.

Návštěva výstavy "Včely ze všech ú(h)lů"

V úterý 4. září navštívili naši uživatelé výstavu "Včely ze všech ú(h)lů, která probíhá ve Východočeském muzeu v Pardubicích. Uživatelé měli možnost seznámit se s mnoha zajímavostmi ze života včel a včelařství. V prostoru jsou rozestaveny úly - od úlů špalkových, které napodobují dutiny stromů, kde včely přirozeně hnízdí - až po současné moderní úly. Součástí výstavy byl také úl se živými včelami. Dále bylo možno zhlédnout zajímavý model zvětšených včelích křídel a žihadla. Na panelech bylo instalováno mnoho fotografií s texty, takže si uživatelé odnesli i spoustu zajímavých informací. Celou výstavou nás provázel pracovník muzea, který odpovídal na dotazy a vysvětloval vše, co bylo třeba.

Veletrh sociálních služeb dne 15. 8. 2018 v Parku Na Špici

Denní stacionář Slunečnice se ve středu 15. 8. 2018 s radostí účastnil Veletrhu sociálních služeb, kterého se zúčastnili další neziskové organizace poskytující sociální službu. Tento rok naši uživatelé nepřispěli svým vystoupením, ale měli možnost představit tkaní na velkém tkalcovském stavu, na kolíkovém stávku a na korálkovém. Rádi svoje schopnosti názorně předvedli návštěvníkům, kterým také umožnili si tkaní vyzkoušet. Dopoledne měli naši uživatelé příležitost vyzkoušet si u ostatních stánků například skládání puzzle, malování mandal, různé relaxační a antistresové techniky, vytvořit si záložku aj. Stejně tak si prohlédli výrobky uživatelů či klientů ostatních zařízení. Letos nám přálo i počasí, v parku bylo hodně živo, prožili jsme příjemný den.

Výlet do Valů u Přelouče dne 25. 7. spojený s návštěvou kamarádky

Ve čtvrtek 25. 7. byli uživatelé pozváni kamarádkou Nicol na návštěvu do chatové osady Březiňák, blízko Valů u Přelouče. Přivítání bylo bouřlivé, jelikož jsme Nicol dlouho neviděli. Nicol nám ukázala chatu a její malebné okolí, potom jsme se šli společně projít kolem rybníku, kde jsme nakrmili kachny a ryby. Po návratu z příjemné procházky nás čekalo překvapení v podobě bohatého pohoštění. Po dlouhém povídání a vyprávění bylo loučení smutné. Doufáme, že nás Nicol zase navštíví u nás v denním stacionáři.