Upravit stránku

Aktivizace v denním stacionáři - červen 2021

V červnu 2021 jsme díky krásnému počasí mohli trávit většinu času buď na zahradě anebo v okolí denního stacionáře. Někteří senioři si naplánovali a uskutečnili výlet do Apolenky anebo za exotickými zvířaty na ranč v Bítovanech. Někteří navštívili kavárny, zúčastnili se jógy pro seniory, která se konala vždy každou středu odpoledne v altánu na zahradě denního stacionáře. Někteří z uživatelů jak senioři, tak i uživatelé s mentálním postižením projevili zájem o muzikoterapii. Opět měli také příležitost připravit si něco dobrého ve cvičné kuchyni. Tentokrát si upekli výborné bublaniny s ovocem. Uživatelé s mentální postižením měli příležitost pohrát si v rámci canisterapie s Britou anebo se Sheilou. Největším úspěchem však byla návštěva Mňam káry a ochutnávka výborné kunětické  zmrzliny a stejně tak opékání špekáčků. V rámci aktivizace se uživatelé s mentálním postižením podíleli na údržbě zahrady sekáním trávy, odplevelením a tvorbou nového záhonku. Někteří pomohli s výstavbou stolu z ekopalet a to konkrétně broušením a natíráním bílým balakrylem. Rádi také sedli na rotoped, aby se co nejdříve dostali do hlavního města Rakouska. V červnu byla ukončena arteterapie přímo v kavárně Slunečnice, kde bude tvorba jednotlivých uživatelů představena v rámci výstavy. Uživatelé se arteterapie zúčastnili od února 2021 a měli příležitost nejenom si odpočinout, ale také se sebevědomě projevit, rozvinout vnímání a vyzkoušet si různé techniky s barvami, papírem a keramickou hlínou. Čtyři obsluhující uživatelé v kavárně Slunečnici se podíleli na přípravě chutných dezertů ve skle (míša desert, cheesecake, tiramisu), perníku, mouřenína s tvarohem anebo štrůdlu. V úterý 29. 6. 2021 jsme přijali mile pozvání Centra pro osoby s handicapem na slavnostní otevření nového komunitního centra, které se nově otevřelo na Višňovce. Nová Křižovatka si pro uživatele připravila různé sportovní aktivity jako kuželník, minigolf, möllky a jiné. Akce se našim uživatelům moc líbila, mohli si také sami vyzkoušet jízdu na invalidním vozíku, kterou si již někteří nechtějí zopakovat.

Aktivizace v denním stacionáři - květen 2021

V květnu navštívili senioři centrum města, někteří se byli podívat na Třídu Míru, kde si zakoupili v mléčném baru zákusek, někteří senioři navštívili Tyršovy sady. Senioři ze střediska Erno Košťála 1017 uskutečnili výlet do Ekocentra Stěžery a minizoo, strávili tak dopoledne v přírodě a prohlídli si exotická zvířata. Dne 11. 5. 2021 měli senioři příležitost účastnit se muzikoterapie, která se uskutečnila venku na terase. Senioři si také dne 26. 5. 2021 po dlouhé pauze zacvičili během jógy, kterou opět vedla paní Cucyková. V květnu nadále trval zájem o aktivizaci ve cvičné kuchyni, kde si senioři připravili např. bábovku s vaječným koňakem, DIA bublaninu, palačinky a bramborové placky. Uživatelé s mentálním postižením si v kuchyni připravili perník a pizza šneky z listového těsta. Každý čtvrtek se někteří uživatelé s mentálním postižením účastnili dalších lekcí arteterapie pod vedením paní Mašínové. Nezahálely ani činnosti na zahradě, kam jsme zasadili dýně, maliny, ostružiny, rybíz, angrešt a okrasné květiny.  Vyčistili jsme jezírko, vypleli a postavili dva zahradní kompostéry, které jsme hned zaplnili. Jelikož byla na konci dubna ukončena firmou ARX TRADE s.r.o. stavba altánu, mohli jsme už v květnu v altánu trávit čas, který jsme zaplnili čtením z novin, povídáním a hraním různých her.

Aktivizace v denním stacionáři - duben 2021

V dubnu jsme díky lepšímu a slunnému počasí mohli častěji vyjít na procházky po okolí a vychutnat si jarní vzduch a sluníčko. Senioři dokonce vyrazili na výlet do Apolenky anebo si zpříjemnili dopoledne návštěvou AZ Gardenu, kde již bylo vše připraveno na jarní sázení. Květiny byly krásně rozkvetlé a voněly. Někteří si květiny koupili pro potěšení i domů, pracovníci koupili bylinky i do denního stacionáře. Uživatelé měli konečně také příležitost zapojit se do prací na zahradě. Probíhali přípravy na její revitalizaci a montáž altánu, která byla dokončena na konci dubna. Někteří uživatelé se zúčastnili arteterapie, někteří si něco dobrého připravili ve cvičné kuchyni. Byl zájem o přípravu palačinek s malinami a šlehačkou, dále se špenátem, senioři dali přednost lehkému občerstvení z jablek a pudinku. Každý den také probíhala aktivizace obsluhujících uživatelů v kavárně Slunečnice. Oslavili jsme také narozeniny a svátek uživatelů, pro které pracovníci připravili výjimečný den, kdy se hledal poklad, k jehož nalezení bylo nutné splnit několik úkolů. Během další oslavy propukla bujará diskotéka.  

Aktivizace v denním stacionáři - březen 2021

         

V březnu nám již počasí přálo a pokud bylo krásné slunné dopoledne, šli jsme se projít po okolí Dukly a Višňovky. Někteří si chtěli ve cvičné kuchyni opět připravit něco dobrého, jedna parta dopoledne připravovala bramboráky, a jak nám všem krásně bramboráky zavoněly, další dvě party si je musely připravit také. Senioři si jedno dopoledne zkusili opět připravit výborná jablka v pudinku s piškoty, které si vychutnali se šlehačkou. Někteří si naopak připravili palačinky s ovocem a šlehačkou.  Uživatelé s mentálním postižením si oběd zpestřili přípravou výborného šopského salátu, který si i někdo několikrát přidal.  Každý čtvtek se pravidelně konala arteterapie, kde tentokrát pracovali uživatelé s keramickou hlínou a vytvořili zajímavé výrobky, které plánujeme vystavit na kavárně Slunečnice a pochlubit se tak naší kreativitou. Jinak po celý měsíc probíhala příprava na jaro a velikonoční svátky. V rámci aktivizační činnosti si každý vytvořil dle svého přání výrobek s jarní či velikonoční tématikou. Dokonce si i sami uživatelé vyrobili ve cvičné kuchyni těsto na přízdoby. Nakonec si někteří výrobky odnesli domů, některé výrobky jsme předali jako poděkování zdravotníkům, kteří pečují o pacienty s covidovým onemocněním. Krásné výrobky se také využily k výzdobě denního stacionáře, abychom si i my navodili již jarní náladu, plnou naděje a nového života. Jelikož nám přálo i počasí, mohli jsme pokračovat v aktivizační činnosti hrabáním a úklidem po zimě na zahradě denního stacionáře, kterou čeká velká revitalizace.              

 

   

Aktivizace v denním stacionáři - únor 2021

V únoru jsme bohužel díky chladnému počasí, sněhu a namrzlým chodníkům moc venku nepobyli. Na kratší procházky jsme měli možnost jít až na konci měsíce. Nicméně jsme během měsíce dvakrát v našem denním stacionáři přivítali čtyřnohé kamarády. Z jejich návštěvy neměli radost jenom uživatelé, ale i samotní pejsci si užili mazlení, kontakt a vychutnali si speciální psí dobroty. Pokračovali jsme také aktivizací ve cvičné kuchyni, kde si senioři připravili sváteční malé koblížky s marmeládou, jednoduché bramborové placky a langoše. Uživatelé s mentálním postižením si dle vlastního přání uvařili oběd, na falešné kulajdě a těstovinách s uzeným a brokolicí si moc pochutnali. Někteří uživatelé si každý čtvrtek užili arteterapii, kde si vyzkoušeli různé výtvarné techniky s příjemnou relaxační hudbou a externí pracovnicí. Jelikož už na konci února vysvitlo sluníčko, začali jsme také se setím okrasných květin, které bychom rádi po úspěšném vyklíčení zasadili do zahrady. Už se těšíme na více a více tepla a hřejivého sluníčka, abychom mohli stále více času trávit na zahradě a pustit se tak do její revitalizace.

Aktivizace v denním stacionáři - leden 2021

V lednu jsme zajistili kromě každodenní aktivizační činnosti našim uživatelům práci v keramické dílně a ve cvičné kuchyni. V rámci aktivizace ve cvičné kuchyni si uživatelé s mentálním postižením připravili vajíčkovou pomazánku, slaný koláč s čínskou zeleninou, jedna skupina si dokonce uvařila velký oběd. Měli chuť na brokolicovou polévku a výborný slaný koláč se špenátem, sýrem, slaninou a vajíčkem. Senioři ze střediska Erno Košťála si upekli výborné koláče s ořechovou, tvarohovou a povidlovou náplní. Seniory v lednu přišla navštívit přímo do denního stacionáře kavárna Slunečnice, senioři si většinou vybrali vídeňskou kávu a malý zákusek, a po krátkém posezení a vychutnání kávy zašli na dlouhou procházku. Obsluhující uživatelé kavárny Slunečnice trénovali v kavárně, mají tak možnost dvakrát týdně zopakovat si nejenom nabídku kavárny a pravidla, ale také komunikaci se zákazníky a přípravu nabízených produktů. Jelikož počasí v zimě někdy nepřeje procházkám po venku, začali jsme v denním stacionáři promítat dokumentární filmy o přírodě a pohádky.

Oslava adventu a předvánoční setkání v denním stacionáři

V době adventu měli všichni možnost si na plánované vánoční posezení upéct klasické vánoční cukroví – perníčky, linecké, kokosové a pracny z ořechového těsta. Stejně tak si uživatelé s mentálním postižením připravili vánoční vystoupení, které měli příležitost představit našim seniorům ve dnech 15. a 16. 12. 2020 přímo v našem denním stacionáři. Všichni jsme se naladili na vánoční období, denní stacionář jsme si i vyzdobili, v denních místnostech jsme rozsvítili stromečky a vánoční atmosféra se vryla i do našich srdcí.             

 

Všem přejeme krásné prožití vánočních svátků, v novém roce pevné zdraví a hodně spokojenosti.         

Návštěva Mikuláše, čerta a anděla v denním stacionáři dne 3. 12. 2020

Ve čtvrtek 3. 12. 2020 navštívil denní stacionář Mikuláš s čertem a andělem. Uživatelé se na celou akci velmi těšili, panovala však obava, zda někoho neodnesou do pekla.... :). Nakonec však všechno dobře dopadlo. "Hříšníci" byli pouze napomenuti, dostali uhlí a brambory. Vykoupili se recitováním básniček či zpěvem vybrané písničky. Při odchodu anděl všechny podaroval sladkostmi. Pak následovala diskotéka a různé soutěže. Všichni si dopoledne hezky užili. Mikuláš, čert a anděl také navštívil seniory, kteří naopak z jejich návštěvy neměli vůbec žádné obavy a letošní mikulášská návštěva všechny seniory pobavila a mohli zavzpomínat na "mikulášské řádění".

Aktivizace seniorů ve cvičné kuchyni dne 18. 11. 2020

Ve středu 18. 11. 2020 někteří zájemci strávili příjemné dopoledne ve cvičné kuchyni, kde připravovali jednoduchý a svěří dezert z jablek. Stačilo jen jablka povařit, přidat vanilkový pudink a zalít piškoty. Všichni tuto dobrotu ochutnali při odpolední kávě, ještě jsme přidali šlehačku. 

Den laskavosti a přání dětí MŠ Noe našim seniorům

V pátek 13. 11. 2020 darovaly našim seniorům úsměv a krásné srdce děti MŠ Noe, oslavili jsme tak s nimi společně Světový den laskavosti. Na návštěvu do vnitřních prostor děti nemohly, ale i tak nám předání jejich krásného srdce udělalo velkou radost a budeme se těšit na příležitost, kdy k nám budou moct skutečně přijít, popovídat si s námi anebo nám zase něco hezkého zazpívat či zatancovat. Ještě jednou moc děkujeme, srdíčko nám visí na nástěnce a připomíná všem, že vzpomenout si a myslet na druhé je v této nelehké době velmi důležité.

Pečení štrůdlu dne 12. 11. 2020 - senioři

Ve čtvrtek 12. 11. 2020 si některé seniorky dle vlastního zájmu upekly štrůdl, který poté mohly nabídnout i ostatním uživatelům k odpolední kávě. Všem tento klasický a zdravý zákusek moc chutnal. 

Vaření neobyčejného oběda dne 10. 11. 2020 ve cvičné kuchyni denního stacionáře

V úterý 10. 11. 2020 jsme uživatelům s mentálním postižením na jejich přání nenahlásili oběd, jelikož se rozhodli uskutečnit již dlouhodobý plán - a to uvařit si něco dle své chuti a přání. A tak jsme se pustili do dýňové polévky a skvělé pizzy, kterou jsme si mohli sami dle svého ochutit a přidat buď ananas, plísňový sýr či šunku. Změna to byla příjemná a oběd se nám moc povedl, chutnal báječně!

Pečení preclíků - senioři střediska Artura Krause 2371

Ve čtvrtek 5. 11. 2020 si seniorky ze střediska Artura Krause 2371 naplánovaly pečení preclíků dle vlastního originálního receptu. Bohužel se pozapomnělo na zakoupení nějakých ingrediencí, došlo tedy, tak jako je tomu občas i doma, k improvizaci. I přesto, se preclíky povedly a chutnaly všem!

Oslava Halloweenu v denním stacionáři dne 27. 10. 2020

V úterý 27. 10. proběhla v denním stacionáři, jako každoročně, oslava Halloweenu. Uživatelé se na ni připravovali již dopředu - napekli si ve cvičné kuchyni sladké pohoštění, vydlabali dýně, připravili strašidelnou výzdobu. Zábavné dopoledne začalo diskotékou, "odpočinkové pauzy" vyplnily různé soutěže a také konzumace připravených dobrot. I přes to, že uživatelů nebyl v denním stacionáři velký počet jako v minulosti, všichni zúčastnění si akci hezky užili. 

Aktivizace seniorů na středisku Erno Košťála 1017 ve dnech 6. 10. a 7. 10. 2020

V úterý 6. 10. 2020 se uskutečnila na středisku Erno Košťála po dlouhé době hodina muzikoterapie, kterou si všichni patřičně užili. Na středu 7. 10. 2020 si naplánovali senioři z uvedeného střediska Denního stacionáře Slunečnice návštěvu Dukly, kde se rozhodli v nové cvičné kuchyni upéct domácí štrůdl dle svých vlastních osvědčených receptů. Pečení se povedlo, šišek voňavého jablečného závinu bylo více než dost, a tak nakonec všichni senioři odpoledne ke kávě malý kousek ochutnali. 

Návštěva Brity na středisku Artura Krause 2371 dne 7. 10. 2020

Ve středu 7. 10. 2020 navštívila seniory na středisku Artura Krause 2371 fenka Brita, která nám svými "kousky" zpříjemnila odpoledne a potěšila nás svojí milou přítomností.

Další výlet seniorů do Ostřešan, jablečných sadů dne 2. 10. 2020

V pátek 2. 10. 2020 se opět někteří senioři rozhodli navštívit jablečné sady v Ostřešanech a nakoupit si pár jablíček. Počasí bylo nádherné a slunné, výlet do přírody se vydařil. 

Canisterapie v denním stacionáři dne 1. 10. 2020

Ve čtvrtek 1. 10. přijela s partou pejsků na canisterapii opět paní Němcová. Tentokrát jich bylo šest, dva pejsci byli noví - Flow a Amy. Zkraje proběhlo seznamovací kolečko s pamlsky a pak již začala vlastní canisterapie. Uživatelé si vyzkoušeli schovávání pamlsků a následně je s pejsky hledali, poté vytvářeli cestičku s pamlsky, zkoušeli rozplétačku z provázky, kdy po rozmotávání dostali pejsci odměnu. Na závěr si uživatelé sestavili obrázky formou puzzle.

Výlet seniorů do Rohovládové Bělé dne 24. 9. 2020, návštěva cukrárna

Ve čtvrtek 24. 9. 2020 se senioři ze střediska Artura Krause 2371 naplánovali dopolední výlet a cestu do Rohovládové Bělé s cílem navštívit dobře známou cukrárnu, kde si poseděli a dali dobrou kávu a skvělý zákusek. 

Oslava narozenin v denním stacionáři dne 21. 9. 2020

V pondělí 21. 9. jsme měli příležitost konečně dodatečně oslavit kulaté narozeniny Mirka Č. a to konkrétně společnou diskotékou, dobrým zákuskem, kávou, čajem a dalšími slanými pochutinami. Mirkovi jsme popřáli vše nejlepší a hlavně hodně zdravíčka.